UEFA Nations League 2024-21 Programı, Fikstürleri, Zaman Çizelgesi ve Mekanlar
UEFA Uluslar Ligi 2024-21 Programı: Tüm Fikstürler, Zaman Tablosu, Maç Tarihleri, Zamanlamalar ve Mekanlar
UEFA Uluslar Ligi'nin ikinci baskısı 2024-21 sezonunda başlıyor. UEFA Uluslar Ligi, UEFA tarafından 2018-19 yıllarında tanıtılan uluslararası bir dernek futbol yarışmasıdır, UEFA'ya üye 55 federasyonun erkek milli takımları arasında oynanır.
Böyle bir rekabeti başlatmanın arkasındaki ana sebep, milli takımlar arasındaki anlamsız dostluk maçlarının yerini almak ve ülkeleri en güçlü takımlarını öne çıkarmaya zorlamak.
Yarışmanın lig aşaması Eylül 2024 arasında olacak ve (Uluslar Ligi Finalleri) Ekim 2024'de ve küme düşme elemeleri Mart 2024'de olacak.
Lig aşaması maçlarının çoğu, devam eden COVID19 salgını nedeniyle kapalı kapılar ardında oynanacak.
UEFA Uluslar Ligi 2024-21 Formatı
Bu yıl UEFA, UEFA Uluslar Ligi için yeni bir format denedi. 55 ulusal UEFA takımı dört lige, A, B ve C liglerinde ise 16 takımdan oluşan dört gruba ayrıldı.
D Ligi, biri dört, diğeri üç olmak üzere iki gruba ayrılan 7 takımdan oluşacak. Takımlar, 2018–19 UEFA Uluslar Ligi genel sıralamasına göre liglere atandı.
D Ligi'nde sadece dört maç oynayacak olan bir grup dışında, her takım artık kendi gruplarında ev sahibi ve deplasman maçlarını karşılıklı olarak devretme formatını kullanarak altı maç oynayacak.
A Ligi, UEFA Uluslar Ligi şampiyonu olmak için mücadele eden en üst ligdir. Mevcut savunan şampiyonlar Portekiz. A Ligi'ndeki dört grubun galipleri, Uluslar Ligi Finallerine katılma hakkı kazanır. UEFA Uluslar Ligi Finalleri, eleme usulüne uygun dört takım arasında eleme formatında oynanır.
B, C ve D Ligi takımları bir üst lige yükselmek ve alt lige düşmemek için yarışırlar.
A Ligi
Grup A1
● Polonya
● İtalya
● Hollanda
● Bosna Hersek
Grup A2
● Belçika
● Danimarka
● İngiltere
● İzlanda
Grup A3
● Portekiz
● Fransa
● Hırvatistan
● İsveç
Grup A4
● ispanya
● Almanya
● İsviçre
● Ukrayna
Lig B
B1 Grubu
● Avusturya
● Romanya
● Norveç
● Kuzey Irlanda
B2 Grubu
● İskoçya
● Çek Cumhuriyeti
● Israil
● Slovakya
B3 Grubu
● Rusya
● Macaristan
● Türkiye
● Sırbistan
B4 Grubu
● Rusya
● Türkiye
● Macaristan
● Sırbistan
Lig C
Grup C1
● Lüksemburg
● Karadağ
● Kıbrıs
● Azerbeycan
Grup C2
● Kuzey Makedonya
●
● Ermenistan
● Estonya
Grup C3
● Slovenya
● Yunanistan
● Kosova
● Moldovya
Grup C4
● Belarus
● Litvanya
● Arnavutluk
● kazakistan
Lig D
D1 Grubu
● Faroe Adaları
● Malta
● Letonya
● Andorra
D2 Grubu
● Cebelitarık
● Lichtenstein
● San Marino
Not: C Ligi'nin dört grubu olduğu için D Ligi'nin sadece iki grubu olduğu için, C Ligi'nin küme düşecek iki takımı Mart 2024'deki play-out'larda belirlenecek.
UEFA Uluslar Ligi 2024-21 Programı ve Fikstürleri
1. Maç günü (3 Eylül - 5 Eylül arası)
3 Eylül Perşembe
A4 Almanya 1-1 İspanya
A4 Ukrayna 2-1 İsviçre
B3 Rusya 3-1 Sırbistan
B3 Türkiye 0-1 Macaristan
B4 Bulgaristan 1-1 İrlanda Cumhuriyeti
B4 Finlandiya 0-1 Galler
C3 Moldova 1-1 Kosova
C3 Slovenya 0-0 Yunanistan
D1 Faroe Adaları 3-2 Malta
D1 Letonya 0-0 Andora
Cuma 4 Eylül
A1 İtalya 1-1 Bosna-Hersek
A1 Hollanda 1-0 Polonya
B1 Norveç 1-2 Avusturya
B1 Romanya 1-1 Kuzey İrlanda
B2 İskoçya 1-1 İsrail
B2 Slovakya 1-3 Çek Cumhuriyeti
C4 Beyaz Rusya 0-2 Arnavutluk
C4 Litvanya 0-2 Kazakistan
5 Eylül Cumartesi
A2 İzlanda 0-1 İngiltere
A2 Danimarka 0-2 Belçika
A3 Portekiz 4-1 Hırvatistan
A3 İsveç 0-1 Fransa
C1 Azerbaycan 1-2 Lüksemburg
C1 Kıbrıs 0-2 Karadağ
C2 Kuzey Makedonya 2-1 Ermenistan
C2 Estonya 0-1 Gürcistan
D2 Cebelitarık 1-0 San Marino
2. MAÇ GÜNÜ (6 Eylül - 8 Eylül)
Pazar 6 Eylül
A4 İspanya 4-0 Ukrayna
A4 İsviçre 1-1 Almanya
B3 Sırbistan 0-0 Türkiye
B3 Macaristan 2-3 Rusya
B4 Galler 1-0 Bulgaristan
B4 İrlanda Cumhuriyeti 0-1 Finlandiya
C3 Slovenya 1-0 Moldova
C3 Kosova 1-2 Yunanistan
D1 Andorra 0-1 Faroe Adaları
D1 Malta 1-1 Letonya
Pazartesi 7 Eylül
A1 Bosna-Hersek 1-2 Polonya
A1 Hollanda 0-1 İtalya
B1 Avusturya 2-3 Romanya
B1 Kuzey İrlanda 1-5 Norveç
B2 Çek Cumhuriyeti 1-2 İskoçya
B2 İsrail 1-1 Slovakya
C4 Kazakistan 1-2 Beyaz Rusya
C4 Arnavutluk 0-1 Litvanya
8 Eylül Salı
A2 Belçika 5-1 İzlanda
A2 Danimarka 0-0 İngiltere
A3 Fransa 4-2 Hırvatistan
A3 İsveç 0-2 Portekiz
C1 Kıbrıs 0-1 Azerbaycan
C1 Lüksemburg 0-1 Karadağ
C2 Ermenistan 2-0 Estonya
C2 Gürcistan 1-1 Kuzey Makedonya
D2 San Marino 0-2 Lihtenştayn
3. MAÇ GÜNÜ (10 Ekim - 11 Ekim)
Cumartesi 10 Ekim
A4 İspanya 1-0 İsviçre
A4 Ukrayna 1-2 Almanya
C1 Lüksemburg 2-0 Kıbrıs
C1 Karadağ 2-0 Azerbaycan
D1 Faroe Adaları 1-1 Letonya
D1 Andora 0-0 Malta
D2 Lihtenştayn 0-1 Cebelitarık
Pazar 11 Ekim
A1 Bosna-Hersek 0-0 Hollanda
A1 Polonya 0-0 İtalya
A2 İngiltere 2-1 Belçika
A2 İzlanda 0-3 Danimarka
A3 Hırvatistan 2-1 İsveç
A3 Fransa 0-0 Portekiz
B1 Norveç 4-0 Romanya
B1 Kuzey İrlanda 0-1 Avusturya
B2 İsrail 1-2 Çek Cumhuriyeti
B2 İskoçya 1-0 Slovakya
B3 Rusya 1-1 Türkiye
B3 Sırbistan 0-1 Macaristan
B4 İrlanda Cumhuriyeti 0-0 Galler
B4 Finlandiya 2-0 Bulgaristan
C2 Ermenistan 2-2 Gürcistan
C2 Estonya 3-3 Kuzey Makedonya
C3 Yunanistan 2-0 Moldova
C3 Kosova 0-1 Slovenya
C4 Litvanya 2-2 Beyaz Rusya
C4 Kazakistan 0-0 Arnavutluk
4. MAÇ GÜNÜ ( 13 Ekim - 14 Ekim )
13 Ekim Salı
A4 Almanya 3-3 İsviçre
A4 Ukrayna 1-0 İspanya
C1 Karadağ 1-2 Lüksemburg
C1 Azerbaycan 0-0 Kıbrıs
D1 Letonya 0-1 Malta
D1 Faroe Adaları 2-0 Andorra
D2 Lihtenştayn 0-0 San Marino
Çarşamba 14 Ekim
A1 İtalya 1-1 Hollanda
A1 Polonya 3-0 Bosna-Hersek
A2 İngiltere 0-1 Danimarka
A2 İzlanda 1-2 Belçika
A3 Hırvatistan 1-2 Fransa
A3 Portekiz 3-0 İsveç
B1 Norveç 1-0 Kuzey İrlanda
B1 Romanya 0-1 Avusturya
B2 İskoçya 1-0 Çek Cumhuriyeti
B2 Slovakya 2-3 İsrail
B3 Rusya 0-0 Macaristan
B3 Türkiye 2-2 Sırbistan
B4 Finlandiya 1-0 İrlanda Cumhuriyeti
B4 Bulgaristan 0-1 Galler
C2 Estonya 1-1 Ermenistan
C2 Kuzey Makedonya 1-1 Gürcistan
C3 Yunanistan 0-0 Kosova
C3 Moldova 0-4 Slovenya
C4 Beyaz Rusya 2-0 Kazakistan
C4 Litvanya 0-0 Arnavutluk
5. MAÇ GÜNÜ (14 Kasım - 15 Kasım)
14 Kasım Cumartesi
D1 Malta - Andorra (15:00)
D2 San Marino - Cebelitarık (15:00)
C1 Azerbaycan - Karadağ (18:00)
C1 Kıbrıs - Lüksemburg (18:00)
D1 Letonya - Faroe Adaları (18:00)
A3 Portekiz - Fransa (20:45)
A3 İsveç - Hırvatistan (20:45)
A4 Almanya - Ukrayna (20:45)
A4 İsviçre - İspanya (20:45)
15 Kasım Pazar
B2 Slovakya - İskoçya (15:00)
C2 Kuzey Makedonya - Estonya (15:00)
A1 Hollanda - Bosna Hersek (18:00)
B3 Türkiye - Rusya (18:00)
B4 Bulgaristan - Finlandiya (18:00)
B4 Galler - İrlanda Cumhuriyeti (18:00)
C2 Gürcistan - Ermenistan (18:00)
C4 Arnavutluk - Kazakistan (18:00)
C4 Beyaz Rusya - Litvanya (18:00)
A1 İtalya - Polonya (20:45)
A2 Belçika - İngiltere (20:45)
A2 Danimarka - İzlanda (20:45)
B1 Avusturya - Kuzey İrlanda (20:45)
B1 Romanya - Norveç (20:45)
B2 Çek Cumhuriyeti - İsrail (20:45)
B3 Macaristan - Sırbistan (20:45)
C3 Moldova - Yunanistan (20:45)
C3 Slovenya - Kosova (20:45)
6. MAÇ GÜNÜ (17 Kasım - 18 Kasım arası)
Salı 17 Kasım
A3 Hırvatistan - Portekiz (20:45)
A3 Fransa - İsveç (20:45)
A4 İspanya - Almanya (20:45)
A4 İsviçre - Ukrayna (20:45)
C1 Lüksemburg - Azerbaycan (20:45)
C1 Karadağ - Kıbrıs (20:45)
D1 Andorra - Letonya (20:45)
D1 Malta - Faroe Adaları (20:45)
D2 Cebelitarık - Lihtenştayn (20:45)
Çarşamba 18 Kasım
C4 Arnavutluk - Beyaz Rusya (16:00)
C4 Kazakistan - Litvanya (16:00)
C2 Ermenistan - Kuzey Makedonya (18:00)
C2 Gürcistan - Estonya (18:00)
A1 Bosna-Hersek - İtalya (20:45)
A1 Polonya - Hollanda (20:45)
A2 Belçika - Danimarka (20:45)
A2 İngiltere - İzlanda (20:45)
B1 Avusturya - Norveç (20:45)
B1 Kuzey İrlanda - Romanya (20:45)
B2 Çek Cumhuriyeti - Slovakya (20:45)
B2 İsrail - İskoçya (20:45)
B3 Macaristan - Türkiye (20:45)
B3 Sırbistan - Rusya (20:45)
B4 İrlanda Cumhuriyeti - Bulgaristan (20:45)
B4 Galler - Finlandiya (20:45)
C3 Yunanistan - Slovenya (20:45)
C3 Kosova - Moldova (20:45)
UEFA Uluslar Ligi 2024-21 takviminde verilen fikstürler yetkililere göre değişiklik gösterebilecek olup, açıklanır açıklanmaz buradan düzeltilecektir.