Čo sa stane v Premier League pred majstrovstvami sveta?

Toto je futbalová sezóna ako žiadna iná. Kvôli bezprecedentnému rozhodnutiu hrať Majstrovstvá sveta FIFA na konci roka budú mať mnohé z popredných európskych líg vynútenú zimnú prestávku. Niektorí, ako napríklad Bundesliga v Nemecku, sú dobre zvyknutí na zastavenie hry na konci roka. Iné však – ako napríklad EPL – zvyčajne nevyvolávajú zastavenie konania.

Aby sa Majstrovstvá sveta zmestili do harmonogramu, anglická Premier League si v polovici novembra urobí prestávku a opäť sa rozbehne deň po Štedrom dni. To znamená, že kým sa majstrovstvá sveta skončia, tímy odohrajú maximálne 16 zápasov.

Znamená to tiež, že po nedávnej reprezentačnej prestávke – a pred prestávkou na majstrovstvách sveta – zostáva odohrať už len osem zápasov. Aj keď sa to môže zdať krátky čas, sezónu tvoria alebo prerušujú sedem týždňov. Stránky uvedené na www.mytopsportsbooks.com bude mať veľa trhov a šancí na víťaza EPL. Týchto pár týždňov však bude rozhodujúcich.

Zdroj: arsenal.com

Najlepšie tímy sa sťahujú

Sezóna zatiaľ pôsobila trochu nesúrodo. Keďže medzinárodná prestávka prišla tak skoro v kampani, niektoré tímy EPL odohrali iba šesť zápasov – pričom nikto nehral viac ako sedem. To nám zanechalo podivne vyzerajúci stôl s Arsenalom na vrchole a Brightonom v prvej štvorke. Zdá sa, že to je niečo, čo sa v nasledujúcich siedmich zápasoch zmení.

Arsenal sa v tejto sezóne nepochybne zlepšil a klub treba pochváliť za to, že si zachoval vieru v manažéra Mikela Artetu. Ako dlho však môžu Gunners zostať na vrchole? Klub teraz pred prestávkou na majstrovstvá sveta čelí takým hráčom ako Spurs, Liverpool, Manchester City a Chelsea. Možno uvidíme, že tento tím mierne klesne v ligovej tabuľke.

Pravdepodobnejšie je, že sa presadí Manchester City. Už len bod za Arsenalom v čase reprezentačnej prestávky nemal tím Pepa Guardiolu túto sezónu vždy úplne pod kontrolou, ale na niekoľko nasledujúcich mesiacov sa bude pozerať ako na dokonalú príležitosť znovu vtlačiť svoju autoritu do EPL.

Liverpool doteraz nebol tou silou, ktorú každý očakával v tejto sezóne, a zdá sa, že táto časť kampane bude rozhodujúca pre to, či Tímová výzva Jurgena Kloppa opäť o titul. Existujú aj iné kluby – ako napríklad Tottenham Hotspur – ktoré vyzerali pôsobivejšie. Teraz je čas dokázať, že patria na vrchol.

Zdroj: si.com

Manažérske odchody

V čase písania tohto článku už boli dvom manažérom ukázané dvere. Scott Parker vždy čelil ťažkej výzve, aby bol jeho tím Bournemouth v tejto sezóne konkurencieschopný. Majitelia klubu však v prvých štyroch zápasoch zjavne videli dosť na to, aby sa rozhodli, že je čas, aby odišiel.

Poníženie 9:0 proti Liverpoolu bolo zrejmým faktorom, prečo bol Parker odvolaný pred koncom prvého mesiaca hry. Ale vzhľadom na boj, ktorému Bournemouth čelí v tejto sezóne, nebolo by prekvapením, keby bol hlavný tréner niekedy v priebehu roka prepustený.

Ešte prekvapivejšie bolo prepustenie Thomasa Tuchela. Bývalý manažér Chelsea očividne nevidel s novými majiteľmi na Stamford Bridge oči – a v týždňoch pred jeho odchodom sa zo strany nemeckého trénera objavilo niekoľko veľmi verejných prejavov nespokojnosti. Chelsea však dovtedy odohrala v lige iba šesť zápasov.

Teraz má Chelsea Grahama Pottera zodpovedný – a je považovaný za jedného z najlepších nových trénerov v EPL. Bude však nútený využiť hráčov, ktorých priviedol Tuchel, a môže ho čakať ťažká cesta.

Keď už hovoríme o náročných úlohách, Brendan Rodgers z Leicester City je manažér, o ktorom si väčšina odborníkov myslí, že by mohol byť na rade v EPL. Foxes začali sezónu v žalostnej forme a na medzinárodnej prestávke boli na dne – nevyhrali ani jeden zápas.

Rodgers má teraz ďalších osem zápasov na to, aby veci otočil – a zachránil si prácu. Ak bude Leicester v čase, keď sa budú blížiť majstrovstvá sveta, stále niekde na konci ligy, nebude to on, kto si vyberie tím po Vianociach.

Gólové výkony

Keď Erling Haaland v lete prestúpil do Manchestru City z Borussie Dortmund, bolo to pridať niečo špeciálne do útoku Pepa Guardiolu. Bol by strelcom gólu, ktorého City dovtedy naozaj nepotrebovalo k úspechu. Pochybovalo sa však, či Haaland dokáže zopakovať svoj gólový rekord v Bundeslige v Anglicku.

Nórsky útočník strelil v drese Dortmundu neuveriteľných 62 gólov len v 67 zápasoch. Anglickí experti sa však pozreli na niektorých opozícií v nemeckej najvyššej súťaži a rozhodli sa, že v „najlepšej lige sveta“ nebude taký pôsobivý. Ako veľmi sa mýlili.

Haaland skóroval dvakrát pri svojom debute a bol taký pôsobivý, že to bolo považované za šok, že sa mu v druhom zápase nepodarilo zapísať do tabuľky, aj keď City strelilo štyri góly bez odpovede proti Bournemouthu. Odvtedy našiel sieť v každom jednom zápase – av jednom momente dokonca strelil po sebe hetriky.

Je to absolútny stroj na ihrisku a zdá sa, že dokáže roztiahnuť akúkoľvek obranu, bez ohľadu na jej pôvod. On má teraz 11 gólov v EPL – a 14 vo všetkých súťažiach. Takýmto tempom by mohol vo svojej úplne prvej sezóne v Anglicku lámať všetky druhy rekordov. Nasledujúcich sedem týždňov nám ukáže, či sa to môže stať. Čaká ho niekoľko ťažkých zápasov, no má aj veľmi lákavé zápasy proti Fulhamu a Leicestru. V čase, keď sa blížia majstrovstvá sveta, mohol už nastrieľať neuveriteľných 30 gólov.