Najpamätnejšie kone v histórii Kentucky Derby

Kentucky Derby je jednou z najikonickejších športových udalostí v histórii a mnohí z jeho účastníkov zanechali v tomto športe nezmazateľnú stopu. Už viac ako 140 rokov na tomto slávnom podujatí súťažia kone z celého sveta a zanechávajú za sebou dedičstvo atletiky a odvahy, ktoré žijú dodnes.

Od sekretariátu po American Pharoah existuje niekoľko vybraných koní, ktorých mená budú navždy zapamätané v análoch dostihovej tradície. Takže, ako sa blíži Kentucky Derby a živé stávkovanie na konské dostihy racing.fanduel.com platformy, tu je náš zoznam 6 najpamätnejších koní v histórii Kentucky Derby.

Sekretariát – víťaz Kentucky Derby z roku 1973

Kentucky Derby je jedným z najprestížnejších dostihov. V roku 1973 sa kôň menom Secretariat zapísal do histórie víťazstvom v týchto vytúžených dostihoch. Víťazstvo Secretariat však nebolo len triumfom koňa, ale aj jeho trénera a majiteľa.

Jeho dokonalá rýchlosť a vytrvalosť počas pretekov boli čistou mágiou, ktorá nechala všetkých ohromiť. Mnohí považujú sekretariát za najväčší dostihový kôň všetkých čiasa nie je ťažké pochopiť prečo. Jeho víťazstvo v Kentucky Derby začalo legendárnu kariéru, ktorá upevnila jeho miesto v histórii dostihov.

American Pharoah – víťaz Kentucky Derby 2015

Zdroj: cnn.com

Pokiaľ ide o konské dostihy, American Pharoah je domáce meno. Tento atletický šampión zvíťazil v Kentucky Derby 2015, čím si zabezpečil miesto v histórii ako skutočná superstar. Jeho pôsobivý výkon postavil dav na nohy a nadšene jasal, keď American Pharoah preťal cieľovú čiaru ako prvý.

Svojimi mohutnými krokmi a neochvejným odhodlaním dokázal, že je to sila, s ktorou treba počítať. Niet divu, že toľko pretekárskych nadšencov po celé tie roky stále hovorí o historickom víťazstve American Pharoah.

Seattle Slew – víťaz Kentucky Derby 1977

Zdroj: ocala.com

V roku 1977 vyhral Seattle Slew prestížne Kentucky Derby a stal sa desiatym koňom, ktorý vyhral Triple Crown plnokrvných dostihov. Tento veľkolepý dostihový kôň sa narodil s hviezdnou líniou, ale na dráhe sa ukázal s čistým talentom.

Seattle Slew bol známy svojou bezkonkurenčnou rýchlosťou a vytrvalosťou, vďaka čomu bol viditeľný v každých pretekoch, do ktorých vstúpil. Svojím neochvejným odhodlaním a gráciou si získal srdcia miliónov ľudí a zanechal po sebe silné dedičstvo v dostihoch. Aj dnes jeho pozoruhodné úspechy inšpirujú nové generácie nadšencov jazdectva, aby sa usilovali o veľkosť.

Vojnový admirál – víťaz Kentucky Derby z roku 1937

Vojnový admirál, víťaz Kentucky Derby z roku 1937, nebol favoritom na víťazstvo. V skutočnosti bol považovaný za smoliar, ktorý čelil tvrdej konkurencii svojho stajňového kolegu Pompoona. War Admiral však všetkých prekvapil silným finišom, ktorý zozadu zaistil víťazstvo o dĺžku a pol.

Toto víťazstvo znamenalo začiatok legendárnej dostihovej kariéry pre mocného hnedka, ktorý v tom roku vyhral aj Preakness Stakes a Belmont Stakes. Pôsobivé výkony vojnového admirála na dráhe upevnili jeho miesto v dostihovej histórii a zostáva milovanou postavou dostihov.

Man O'War – Kôň, ktorý nikdy nebežal v Kentucky Derby

Zdroj: racingdudes.com

Man O'War, už len toto meno vzbudzuje úctu a rešpekt v srdciach nadšencov dostihov. Zatiaľ čo jeho odkaz jedného z najväčších koní, ktorý kedy zdobil tento šport, je nesporný, mnohí ľudia možno nevedia, že Man O' War v Kentucky Derby v skutočnosti nikdy nebežal.

Napriek nastaveniu viacero záznamov a zarábal pôsobivých 249,465 XNUMX dolárov na zárobkoch za kariéru, jeho neprítomnosť v Derby prinútila fanúšikov pretekov premýšľať, čo to mohlo byť. Napriek tomu jeho dominancia na trati a jeho bezkonkurenčný duch upevnili jeho miesto v histórii a zabezpečili, že jeho odkaz bude žiť po generácie.

Mineshaft – druhý v Kentucky Derby 2003

V roku 2003 boli Kentucky Derby preteky, na ktoré sa bude spomínať roky. Jednou zo stálic v týchto pretekoch bol Mineshaft, druhý. Hoci nezískal prvé miesto, jeho pôsobivý výkon z neho urobil meno, ktoré si v pretekárskom svete nezapamätáte. Minesshaft bol mocný kôň známy svojou silou a výdržou.

Fanúšikovia aj odborníci boli ohromení jeho schopnosťou behať s takou húževnatosťou aj v náročných podmienkach. Napriek tomu, že neprešiel cieľovou čiarou ako prvý, pôsobivá ukážka Mineshaftu na ihrisku mu získala rešpekt a obdiv tých, ktorí boli svedkami jeho neuveriteľnej jazdy v Kentucky Derby.

Mine That Bird: The Longshot Winner

Zdroj: eurosport.com

Mine That Bird bol čistokrvný dostihový kôň, ktorý vyhral Kentucky Derby v roku 2009 s kurzom 50:1, čím sa stal jedným z najväčších víťazov v diaľke v histórii pretekov. Pred derby nevyhral preteky od svojho prvého víťazstva ako dvojročného. Džokej Calvin Borel majstrovsky viedol Mine That Bird pozdĺž koľajnice, pričom využil šev, aby v poslednom úseku prekonal pole a vyhral o takmer sedem dĺžok.

Jeho nečakané víťazstvo bolo šokom pre pretekársky svet a dôkazom nepredvídateľnosti tohto športu. Aj keď žiadnu nevyhral iné veľké preteky, Mine That Bird zostane navždy v pamäti pre jeho ohromujúci triumf v Kentucky Derby.

Na záver

V Kentucky Derby sa predstavili niektoré z najznámejších a najobľúbenejších dostihových koní v histórii – Secretariat, American Pharoah, Seattle Slew, War admirál a dokonca aj Man O' War, ktorý nikdy nebežal v Kentucky Derby. Spoločne tieto plnokrvníky urobili trvalý dojem v pretekárskom svete, ktorý bude oslavovaný po celé generácie.

Pamätáme si ich nielen pre ich prínos do konských dostihov, ale aj pre ich nezabudnuteľné výkony v Churchill Downs. Jedna vec je istá – tohtoročný vzrušujúci výber koní v Kentucky Derby 2021 si nenecháte ujsť! Kto sa pripojí k týmto pamätným koňom v dostihovej histórii? Bude to určite rušná pretekárska sezóna!