Προεπισκόπηση τελικού Champions League

Ο τελικός του Champions League 2024/22 πλησιάζει γρήγορα, καθώς η Λίβερπουλ και η Ρεάλ Μαδρίτης πρόκειται να ανταλλάξουν τάκλιν στο Stade de France στο Παρίσι στις 28 Μαΐου.

Η κορυφαία διοργάνωση συλλόγων της Ευρώπης φτάνει στο αποκορύφωμά της, με τους Κόκκινους να προσπαθούν να εκδικηθούν τους Λος Μπλάνκος μετά την ανεξιχνίαστη ήττα με 3-1 στην παράσταση του Κιέβου το 2018.

Πρόκειται για δύο από τους πιο επιτυχημένους συλλόγους του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, με τη Λίβερπουλ να έχει κερδίσει την πρώτη ευρωπαϊκή διοργάνωση έξι φορές, ενώ η Μαδρίτη έχει κατακτήσει το τρόπαιο 13 φορές.

Ως εκ τούτου, και δεδομένης της παγκόσμιας δημοτικότητας και των δύο ομάδων, αυτό το παιχνίδι είναι πιθανό να είναι ένας από τους τελικούς του Champions League με τις περισσότερες προβολές όλων των εποχών, και αυτό λίστα ιστότοπων στο TheSportsToday είναι ένα ιδανικό σημείο εκκίνησης για να βρείτε τον καλύτερο ιστότοπο ροής αθλητικών για να παρακολουθήσετε αυτό το παιχνίδι καθώς και οποιοδήποτε άλλο αθλητικό γεγονός.

Ας δούμε πώς έκλεισαν τα εισιτήριά τους για το Παρίσι οι φιναλίστ του Champions League.

Ο δρόμος της Λίβερπουλ προς τον τελικό

Πηγή: thisisanfield.com

Η Λίβερπουλ απόλαυσε μια εκπληκτική εκστρατεία του Ομίλου Β του Τσάμπιονς Λιγκ το φθινόπωρο, τερματίζοντας στην κορυφή της κατηγορίας με και τις έξι νίκες και μια εντυπωσιακή διαφορά τερμάτων +11.

Οι άνδρες του Γιούργκεν Κλοπ άφησαν ομάδες όπως η Ατλέτικο Μαδρίτης, η Μίλαν και η Πόρτο στο πέρασμά τους για να εξασφαλίσουν μια πέμπτη διαδοχική πρόοδο στη φάση νοκ-άουτ της διοργάνωσης.

Οι Reds σημείωσαν δύο ή περισσότερα γκολ και στα έξι παιχνίδια των ομίλων, με μέσο όρο 2.83 ανά παιχνίδι κατά τη διάρκεια μιας εξαιρετικά εντυπωσιακής πορείας προς τα στάδια αποκλεισμού.

Η πρωταθλήτρια της Serie A, Ίντερ, ήταν η πρώτη που έπεσε θύματα της εξαιρετικής φόρμας της Λίβερπουλ το 2024.

Η δύναμη του Μέρσεϊσαϊντ κέρδισε με 2-0 στο Τζουζέπε Μεάτσα στον πρώτο αγώνα της ισοβαθμίας των 16 προτού χάσει την ήττα με 1-0 στο Άνφιλντ στον αγώνα της ρεβάνς.

Η Μπενφίκα, η οποία τερμάτισε δευτεραθλήτρια έναντι της Μπάγερν Μονάχου στον όμιλο Ε, δεν ταίριαζε με τους Κόκκινους με την τετραπλή προσφορά στα προημιτελικά.

Η Λίβερπουλ πέτυχε μια συντριπτική νίκη με 3-1 στον πρώτο αγώνα στο Λονδίνο και προχώρησε για να διασκεδάσει το κοινό του Άνφιλντ με ένα γεμάτο δράση ισοπαλία 3-3 στο δεύτερο παιχνίδι.

Ημιτελικός Δράμας

Πακέτο έκπληξη Champions League Η Βιγιαρεάλ ήλπιζε να διατηρήσει το ευρωπαϊκό της όνειρο και να μπει στον πρώτο της μεγάλο τελικό, αλλά η ομάδα του Κλοπ δεν είχε τίποτα από αυτά.

Το ατυχές αυτογκόλ του Πέρβις Εστουπινάν και η συνέχεια του Σάντιο Μανέ εκτόξευσαν τους γίγαντες της Πρέμιερ Λιγκ σε μια νίκη που άξιζε με 2-0 στον πρώτο αγώνα στην Αγγλία.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι δεν πλησίασε πουθενά το γκολ του Άλισον στο Μέρσεϊσαϊντ, κάνοντας τους πάντες να πιστέψουν στην πρόκριση ρουτίνας της Λίβερπουλ σε έναν τρίτο τελικό Champions League μέσα σε πέντε χρόνια.

Ωστόσο, η εντυπωσιακή εμφάνιση της Βιγιαρεάλ στο πρώτο ημίχρονο στο La Ceramica βοήθησε τους Ισπανούς να ανακτήσουν ένα έλλειμμα δύο τερμάτων πριν από το ημίχρονο και έθεσε υπό αμφισβήτηση τα διαπιστευτήρια της Liverpool.

Οι άντρες του Κλοπ έδειχναν κουρασμένοι και χωρίς δόντια στο τελευταίο τρίτο, αλλά η εισαγωγή του Λουίς Ντίαζ στο ημίχρονο άλλαξε εντελώς τη δυναμική του αγώνα, ταλαντεύοντάς τον στον τρόπο των φιλοξενούμενων.

Ο Fabinho άνοιξε το δρόμο για την εντυπωσιακή επιστροφή της Liverpool στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου πριν οι Diaz και Mane ολοκληρώσουν την ανατροπή, στέλνοντας τους Reds κατευθείαν στο Παρίσι.

Ο δρόμος της Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό

Πηγή: uefa.com

Η Μαδρίτη κατέκτησε μια άνετη θέση στην κορυφή του πίνακα στον Όμιλο D, αφήνοντας τη δεύτερη Ίντερ πέντε βαθμούς πίσω, με τη Σερίφ Τιρασπόλ και τη Σαχτάρ Ντόνετσκ να καταλαμβάνουν τους δύο τελευταίους.

Παρά το γεγονός ότι κέρδισε πέντε από τις έξι ομαδικές εξόδους τους, μια συγκλονιστική εντός έδρας ήττα 2-1 από τη Μολδαβική Minnows Sheriff τη 2η αγωνιστική άφησε μια πικρή γεύση στο στόμα των Los Blancos.

Οι άνδρες του Κάρλο Αντσελότι στη συνέχεια κατευθύνθηκαν στη φάση των 16 κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν ως αουτσάιντερ για να φτάσουν στα προημιτελικά του Champions League για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν.

Ο νικητής του πρώτου αγώνα του Kylian Mbappe στο Parc des Princes τροφοδότησε τους φόβους της Μαδρίτης να αντέξει μια άλλη ανώμαλη ευρωπαϊκή εκστρατεία, αλλά η ισοπαλία πήρε μια συγκλονιστική ανατροπή στο Santiago Bernabeu.

Ο Mbappe εκτόξευσε την PSG μπροστά στο ημίχρονο για να μειώσει περαιτέρω τις ελπίδες εξέλιξης της Μαδρίτης, ωστόσο το masterclass του Karim Benzema στο δεύτερο ημίχρονο ανέτρεψε την ισοπαλία.

Η νυν πρώτος σκόρερ του Champions League σημείωσε ένα επικό χατ-τρικ στο δεύτερο ημίχρονο για να φέρει τους Λος Μερένγκες σε μια συναρπαστική ισοπαλία στα προημιτελικά με την Τσέλσι.

Ο Μπενζεμά συνέχισε από εκεί που σταμάτησε κόντρα στην PSG, σημειώνοντας άλλο ένα χατ-τρικ στο Στάμφορντ Μπριτζ, καθώς η Μαδρίτη βγήκε νικήτρια με 3-1 στον πρώτο αγώνα.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ έφτασε κοντά στην επιστροφή του δεύτερου αγώνα, με τους Μέισον Μάουντ, Αντόνιο Ρούντιγκερ και Τίμο Βέρνερ να εξασφαλίζουν τη νίκη με 3-1 στον κανονισμό για τους Μπλε.

Ωστόσο, ο Μπενζεμά, ο οποίος έχει τραβήξει τα φώτα της δημοσιότητας ως κορυφαίος παίκτης της σεζόν στο Champions League, εμφανίστηκε ξανά για να σώσει το δέρμα του Αντσελότι.

Ο νικητής της παράτασης του Γάλλου εξασφάλισε το συνολικό θρίαμβο της Μαδρίτης με 5-4, δημιουργώντας μια εμβληματική αναμέτρηση στα ημιτελικά εναντίον της Μάντσεστερ Σίτι.

Επική επιστροφή ημιτελικού

Η Μαδρίτη υπέκυψε σε μια φιλική ήττα με 4-3 στο πρώτο παιχνίδι στο Etihad Stadium, αν και είναι δίκαιο να πούμε ότι θα μπορούσαν να είχαν υποστεί μια βαρύτερη ήττα.

Οι χαμένες ευκαιρίες για σκοράρισμα στην Αγγλία στοιχειώνουν ξανά την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα στην Ισπανία, παρόλο που οι Cityzens ήταν λίγα λεπτά μακριά για να φτάσουν στους τελικούς του Champions League συνεχόμενα.

Όταν ο Riyad Mahrez πέτυχε μια καταστροφική προσπάθεια μέσα από τη μεγάλη περιοχή στο 73ο λεπτό, ούτε οι πιο σκληροπυρηνικοί οπαδοί των Los Merengues δεν είχαν ρεαλιστικές ελπίδες για μια άλλη ανατροπή.

Αλλά ο αναπληρωματικός του δεύτερου ημιχρόνου Rodrygo ήταν τεράστιος για να πάρει την ισοπαλία στην παράταση.

Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ ισοφάρισε τη Μαδρίτη στο 90ο λεπτό και συνέχισε για να επαναφέρει το συνολικό σκορ στο πρώτο μόλις 60 δευτερόλεπτα αργότερα.

Ο Μπενζεμά φρόντισε να γκρεμίσει αυτό του Κριστιάνο Ρονάλντο ρεκόρ για πολλά γκολ σκόραρε σε μία μόνο σεζόν Champions League (17) μετατρέποντας το πέναλτι στην παράταση.

Εμπνευσμένοι από τον φυλαχτό βετεράνο επιθετικό, οι Μαδριλένοι έφτασαν στον 17ο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ με ρεκόρ.

Λίβερπουλ

Πηγή: dailyrecord.co.uk

Η επίδειξη του Παρισιού θα μπορούσε να είναι ένα παιχνίδι που καθορίζει την ιστορία για τη Λίβερπουλ.

Οι Reds, που έχουν ήδη στο ενεργητικό τους το τρόπαιο του EFL Cup, διεκδικούν να γίνουν η πρώτη ομάδα της Premier League που θα διεκδικήσει ένα πολυπόθητο τετράδα.

Οι άντρες του Κλοπ πάνε από τα πόδια μέχρι τα νύχια Η Μάντσεστερ Σίτι στην κούρσα του τίτλου της Πρέμιερ Λιγκ, ενώ αναμένεται να αντιμετωπίσει την Τσέλσι στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας στις 14 Μαΐου.

Καθένας από τους τέσσερις εναπομείναντες αγώνες πρωταθλήματος της Λίβερπουλ θα είναι αγώνες 'make or break', οι οποίοι τελικά θα χρησιμεύσουν είτε για να χτίσουν είτε να συντρίψουν την αυτοπεποίθησή τους πριν από τον μεγάλο τελικό του Champions League.

Η Λίβερπουλ ήταν εντυπωσιακή αυτό το ημερολογιακό έτος και είναι δύσκολο να την ξεπεράσεις για να πετύχει ένα άνευ προηγουμένου κατόρθωμα στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Εξαιρουμένης της μάταιης νίκης της Ίντερ στους «16» στο Άνφιλντ, οι Μερσεϊσάιντερ είναι αήττητοι και στους εναπομείναντες 28 ανταγωνιστικούς αγώνες τους το 2024 (24 W, 4 D).

Ρεάλ Μαδρίτης

Πηγή: theguardian.com

Οι Λος Μερένγκες βρήκαν την καμπάνια τους στη La Liga μια βόλτα, εκθρονίζοντας αντιπάλους της πόλης με τέσσερα παιχνίδια να απομένουν.

Μετά την κρουαζιέρα σε μια επέκταση ρεκόρ 35ο πρωτάθλημα, οι Ισπανοί θα έχουν αρκετό χρόνο για να ξεκουραστούν και να προετοιμαστούν για την επερχόμενη αναμέτρηση με τη Λίβερπουλ.

Η γερασμένη ομάδα της Μαδρίτης οδήγησε πολλούς να πιστέψουν ότι τα παλιά όπλα, συμπεριλαμβανομένων των Μπενζεμά, Λούκα Μόντριτς και Τόνι Κρόος, θα ξεμείνουν από το δυναμικό τους στα τέλη της σεζόν, αλλά οι άνδρες του Αντσελότι αψήφησαν τους αμφισβητίες τους.

Δεν υπάρχουν πολλές ομάδες του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου που είναι ανώτερες από τους μοχθηρούς των Los Blancos σε μεγάλες στιγμές και οι βετεράνοι του Ancelotti θα είναι έξω για να φιμώσουν τους σκεπτικιστές στο Παρίσι.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης με ρεκόρ έχουν χάσει μόλις τρεις από τους 16 τελικούς τους Champions League και είναι σχεδόν αδύνατο να τους διαγραφούν πριν από τη σέντρα.