Αγγλία – Ιταλία Head to Head Records και Τελική Πρόβλεψη του Euro 2024

Η Αγγλία και η Ιταλία θα αναμετρηθούν στην 28η αναμέτρησή τους στον τελικό του Euro 2024, ας δούμε την Αγγλία εναντίον της Ιταλίας να συμπληρώσουν μετωπικά στατιστικά για να προβλέψουμε τον νικητή.

Ο τελικός του Euro 2024 είναι έτοιμος να διεξαχθεί απόψε μεταξύ Αγγλίας – Ιταλίας στο προτελευταίο παιχνίδι της διοργάνωσης. Το Wembley Stadium στο Λονδίνο φιλοξενεί τον τελικό του Euro 2024 την Κυριακή 11 Ιουλίου 2024. Ποιος θα κερδίσει τον τελικό του Euro 2024; Και οι δύο είναι γίγαντες του ποδοσφαίρου, αλλά τι λένε τα στατιστικά τους για το H2H; Ας μάθουμε.

Δεν είναι η πρώτη φορά που οι δύο ομάδες βρίσκονται αντιμέτωπες σε διεθνή αγώνα. Ενόψει του μεγάλου τελικού, ας δούμε το κεφάλι με σώμα ρεκόρ των δύο φιναλίστ του Euro 2024, Αγγλίας και Ιταλίας.

Head to Head Records Αγγλία – Ιταλία

Αγγλία και Ιταλία έχουν συναντηθεί στο παρελθόν 27 φορές και ο τελικός του Euro 2024 θα είναι ο 28th συνάντηση αυτών των δύο πλευρών.

Η Ιταλία έχει το προβάδισμα έναντι της Αγγλίας σε ρεκόρ αντιμέτωπους, καθώς οι Ατζούρι έχουν κερδίσει 11 αγώνες, ενώ η Αγγλία έχει κερδίσει 8 και οκτώ αγώνες έχουν λήξει ισόπαλοι.

Μαρτίου 27 2018Αγγλία - Ιταλία1-1Διεθνή Φιλικά

Αγγλία και Ιταλία αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά το 1933. Ο φιλικός αγώνας έληξε ισόπαλος 1-1.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ: Αγγλία εναντίον Ιταλίας: Ζωντανή μετάδοση τελικού Euro 2024, ώρα έναρξης

Έκτοτε, οι δύο πλευρές έχουν κλείσει τα κεφάλια τους σε διάφορες διοργανώσεις, όπως το Παγκόσμιο Κύπελλο και το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Η πιο πρόσφατη αναμέτρηση Ιταλίας εναντίον Αγγλίας ήταν ένας φιλικός αγώνας τον Μάρτιο του 2018. Ο αγώνας έληξε ισόπαλος 1-1.

Τελική πρόβλεψη για το Euro 2024: Ποιος θα κερδίσει, Αγγλία ή Ιταλία;

Λαμβάνοντας υπόψη τη μεγάλη φόρμα της Ιταλίας και της Αγγλίας στο Euro 2024, είναι δύσκολο να προβλέψεις τον νικητή. Το ματς είναι πολύ πιθανό να φτάσει στην παράταση μετά την ισοπαλία 1-1 στο κανονικό 90λεπτο, με την Ιταλία να σηκώνει το τρόπαιο.