Νικητές Παγκόσμιου Κυπέλλου ICC Γυναικών T20 2024: Λίστα Πρωταθλητών & Δρομέων

Λίστα νικητών Παγκοσμίου Κυπέλλου ICC Γυναικών T20 2024: Δείτε τους προηγούμενους πρωταθλητές του Παγκόσμιου Κυπέλλου T20 γυναικών με λεπτομέρειες για τη δεύτερη θέση και τον τόπο διεξαγωγής.

Καθώς οι λάτρεις του κρίκετ σε όλο τον κόσμο μένουν στα τηλεχειριστήρια της τηλεόρασής τους και συντονίζονται για να παρακολουθήσουν το συνεχιζόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο ICC Γυναικών T20, ας ρίξουμε λίγο φως στην ιστορία του τουρνουά και στους προηγούμενους νικητές του ICC Women's World T20. Το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών T20 ICC (παλαιότερα γνωστό ως ICC World Twenty20) είναι το διεθνές πρωτάθλημα για το διεθνές πρωτάθλημα Twenty20 International κρίκετ γυναικών. Το διοικητικό όργανο του αθλήματος διοργανώνει τη φετινή διοργάνωση, το Διεθνές Συμβούλιο Κρίκετ (ICC). Παγκόσμιο Κύπελλο T2020 γυναικών ICC 20 είναι η έβδομη διοργάνωση του τουρνουά, με την εναρκτήρια έκδοση να πραγματοποιήθηκε το 2009 στην Αγγλία.

Για τους τρεις πρώτους διαγωνισμούς, υπήρχαν οκτώ συμμετέχοντες, αλλά ο αριθμός έχει αυξηθεί σε δέκα από την έκδοση του 2014 και μετά. Σε κάθε τουρνουά, ένας καθορισμένος αριθμός ομάδων προκρίνονται αυτόματα, με τις υπόλοιπες ομάδες να αποφασίζονται από τον Παγκόσμιο Προκριματικό Twenty20.

Νικητές Παγκοσμίου Κυπέλλου ICC γυναικών T20

Μόνο τρεις χώρες έχουν κατακτήσει το τρόπαιο και έχουν αναδειχθεί ως νικήτριες του Παγκόσμιου Κυπέλλου T20 γυναικών του ICC μέχρι στιγμής, η Αυστραλία, η Αγγλία και οι Δυτικές Ινδίες. Η Αυστραλία, η φετινή γηπεδούχος και υπερασπιστής της πρωταθλήτριας έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα ρεκόρ τέσσερις φορές και είναι αναμφίβολα η πιο επιτυχημένη ομάδα.

Μεταξύ των ετών 2009 και 2016, το τουρνουά γυναικών διεξήχθη παράλληλα στην ίδια χώρα με το Παγκόσμιο T20 των ανδρών. Το 2018 World Women's World T20 ήταν η πρώτη φορά που το τουρνουά διεξήχθη ξεχωριστά. Η έκδοση του 2024, παρά το γεγονός ότι θα φιλοξενηθεί από την Αυστραλία, η οποία είναι και η διοργανώτρια χώρα για τον αγώνα των ανδρών, ο αγώνας των γυναικών θα έχει διαφορετικό πρόγραμμα και δεν θα συμπέσει.

2009 Νικητές: Αγγλία, Φιλοξενείται από την Αγγλία

Η Αγγλία είναι η μόνη διοργανώτρια χώρα που κέρδισε το τουρνουά. έγιναν πρωταθλητές στην πρώτη έκδοση του διαγωνισμού το 2009. Είχαν μια αήττητη πορεία μέχρι τον ημιτελικό, νικώντας την Ινδία, τη Σρι Λάνκα και το Πακιστάν με ευκολία κέρδισαν ένα σκληρό παιχνίδι εναντίον της Αυστραλίας αντίπαλης Ashes και στη συνέχεια νίκησαν τελικά τη Νέα Ζηλανδία κυνηγώντας ένας απλός στόχος 80 και νίκη με έξι wickets στο Lord's.

Νικητές 2010: Αυστραλία, με οικοδεσπότη τις Δυτικές Ινδίες

Η Νέα Ζηλανδία για άλλη μια φορά δεν κατάφερε να βγει πρωταθλήτρια αφού έφτασε στον δεύτερο συνεχόμενο τελικό της. έχασαν τον τελικό από την Αυστραλία με μόλις τρία σερί. Στη συνέχεια, η υπερασπιστής της πρωταθλήτριας Αγγλίας δεν μπόρεσε να βγει από τη φάση των ομίλων της μετά την ήττα σε υπερ-ολοκληρωμένο αγώνα από την Αυστραλία. Οι οικοδεσπότες Windies προκρίθηκαν στους ημιτελικούς αλλά απέτυχαν να συνεχίσουν την υπέροχη πορεία τους, η παίκτρια των Windies Deandra Dottin είχε σκοράρει τον ταχύτερο αιώνα στο T20Is, φέρνοντας 38 μπάλες εναντίον της Νότιας Αφρικής στη φάση των ομίλων. Η Ellyse Perry ήταν η πρωταγωνίστρια στον τελικό με επίδοση μπόουλινγκ 3/18, δυσκολεύοντας τα πράγματα για τη Νέα Ζηλανδία και περιορίζοντας ένα εξαιρετικά εφικτό σύνολο 107.

Νικητές 2012: Αυστραλία, με οικοδεσπότη τη Σρι Λάνκα

Ήταν η πρώτη εμφάνιση του διαγωνισμού στην Ασία και είδε την Αυστραλία να κατακτά τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο της. Παρόλα αυτά, ήταν η Αγγλία που είχε την πιο πολλά υποσχόμενη πορεία στον τελικό, νικώντας τους τελικούς νικητές στη φάση των ομίλων προτού ηττηθεί με μόλις τέσσερις σειρές στην απόφαση του τίτλου. Για άλλη μια φορά, οι Αυστραλοί επικράτησαν με τη μικρότερη διαφορά όταν είχε μεγαλύτερη σημασία, επιδεικνύοντας το είδος της ικανότητας που απαιτείται για να κερδίσουν τους τελικούς. Η Σάρλοτ Έντουαρντς κέρδισε την Παίκτρια του τουρνουά σημειώνοντας συνολικά 172 τρεξίματα με μέσο όρο 42 στο τουρνουά.

Νικητές 2014: Αυστραλία, με οικοδεσπότη το Μπαγκλαντές

Με την προσθήκη δύο ακόμη ομάδων, για πρώτη φορά, το τουρνουά διεξήχθη μεταξύ 10 ομάδων. Η Αυστραλία κέρδισε τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο της, ξεκίνησε όχι όπως περίμενε μετά από μια ήττα στο εναρκτήριο παιχνίδι από τη Νέα Ζηλανδία, αλλά αργότερα κυριάρχησε στο τουρνουά. Η Αυστραλία συνάντησε για άλλη μια φορά τον αντίπαλο όλων των εποχών την Αγγλία στον τελικό, αλλά η Αγγλία δεν μπόρεσε να δώσει μια προκλητική εμφάνιση και ο τελικός αποδείχθηκε μονόπλευρη υπόθεση.

Νικητές 2016: Δυτικές Ινδίες, με οικοδεσπότη την Ινδία

Η Ινδία φιλοξένησε το World T20 το 2016, μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα μεταξύ των εθνών το τουρνουά ολοκληρώθηκε με την στέψη νέων πρωταθλητών με τη μορφή των Windies, καθώς οι ηρωισμοί της Taylor με ρόπαλο και μπάλα βοήθησαν να ωθήσει την πλευρά της στη νίκη και της εξασφάλισε τον τίτλο του παίκτη του τουρνουά.

Νικητές 2018: Δυτικές Ινδίες, με οικοδεσπότη την Ινδία

Η έκδοση του 2018 του ICC Women's World Twenty20 φιλοξενήθηκε από τις υπερασπιστές πρωταθλήτριες Δυτικές Ινδίες. Ήταν η έκτη έκδοση του Παγκοσμίου Κυπέλλου ICC Γυναικών T20 και η δεύτερη φορά που διοργανώθηκε από τις Δυτικές Ινδίες. Η Αυστραλία επικράτησε ξανά και έγινε η νικήτρια του Παγκόσμιου T20 γυναικών για τέταρτη φορά, αφού κέρδισε την Αγγλία με οκτώ wickets στον τελικό. Παίκτρια του τουρνουά αναδείχθηκε η Αυστραλή Alyssa Healy.

Ενημέρωση για το 2024 ICC Women's World Twenty20

• Οι Ινδές παραμένουν αήττητες στη φάση των ομίλων, ο ημιτελικός αγώνας εναντίον της Αγγλίας Οι γυναίκες εγκαταλείφθηκαν
  • Η ομάδα θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία ή την Αφρική στον τελικό στις 8 Μαρτίου, στις 12:30 π.μ. IST.
  • Οι κορυφαίες του γκρουπ Β της Νότιας Αφρικής Γυναίκες θα αντιμετωπίσουν τις Γυναίκες της Αυστραλίας στον Ημιτελικό στις 5 Μαρτίου, στις 1:30 μ.μ. IST.
  • Η Ellyse Perry απέκλεισε το υπόλοιπο του τουρνουά μετά από τραυματισμό του μηριαίου.
  • Η ινδική έφηβη Shafali Verma γίνεται Νο. 1 του κόσμου στην κατάταξη γυναικών στο ICC T20I.