Syed Mushtaq Ali Trophy 2022 Schedule, Time Table, Teams, Squads & Player List

Syed Mushtaq Ali Trophy 2022 Schedule: Full time table, fixtures, venue, teams, squads and players list for the T20 tournament

The Syed Mushtaq Ali Trophy T20 tournament is the first step towards resuming of cricket in the country since the Covid-19 outbreak. Syed Mushtaq Ali Trophy 2022 Schedule is announced by the BCCI. The 12th edition of the Syed Mushtaq Ali Trophy is all set to start from January 9 to January 31. The tournament to feature 38 teams and will be played across seven venues.

All the matches to be played at Mumbai, Vadodara, Indore, Kolkata, Bengaluru, Chennai while Ahmedabad to host knockout games. All the teams have been divided into a total of six groups with five groups include six elite teams each (Elite A, Elite B, Elite C, Elite D and Elite E ) while the sixth group feature eight plate teams.

Syed Mushtaq Ali Trophy 2022 Schedule

All the teams will play five matches in the league stage and the top team from each group will qualify for the quarter-finals followed by semifinals and the final match on January 31. Here’s the complete 2022 Syed Mushtaq Ali Trophy schedule and match fixtures with venues and timings.

Date and DayGroupFixture Time (IST)Venue
January 10, SundayElite AKarnataka vs J&K12:00 PMAlur
January 10, SundayElite APunjab vs Uttar Pradesh12:00 PMAlur
January 10, SundayElite ARailways vs Tripura12:00 PMAlur
January 10, SundayElite BBengal vs Odisha12:00 PMKolkata
January 10, SundayElite BJharkhand vs Tamil Nadu*12:00 PMKolkata
January 10, SundayElite CGujarat vs Maharashtra12:00 PMVadodara
January 10, SundayElite CChhatisgarh vs Himachal Pradesh12:00 PMVadodara
January 10, SundayElite CBaroda vs Uttarakhand  12:00 PMVadodara
January 10, SundayElite BAssam vs Hyderabad *  7:00 PMKolkata
January 11, MondayElite DSaurashtra vs Services*12:00 PMIndore
January 11, MondayElite DRajasthan vs Vidarbha12:00 PMIndore
January 11, MondayElite EAndhra Pradesh vs Haryana12:00 PMMumbai
January 11, MondayElite EMumbai vs Delhi*12:00 PMMumbai
January 11, MondayPlateChandigarh vs Nagaland 12:00 PMChennai
January 11, MondayPlateMeghalaya vs Manipur12:00 PMChennai
January 11, MondayPlateBihar vs Arunachal Pradesh12:00 PMChennai
January 11, MondayPlateMizoram vs Sikkim12:00 PMChennai
January 11, MondayElite DMadhya Pradesh vs Goa*  7:00 PMIndore
January 11, MondayElite EKerala vs Puducherry*  7:00 PMMumbai
January 12, TuesdayElite AKarnataka vs Punjab12:00 PMAlur
January 12, TuesdayElite AJ&K vs Tripura12:00 PMAlur
January 12, TuesdayElite ARailways vs Uttar Pradesh12:00 PMAlur
January 12, TuesdayElite BBengal vs Jharkhand*12:00 PMKolkata
January 12, TuesdayElite BHyderabad vs Odisha12:00 PMKolkata
January 12, TuesdayElite CChhatisgarh vs Maharashtra12:00 PMVadodara
January 12, TuesdayElite CGujarat vs Uttarakhand12:00 PMVadodara
January 12, TuesdayElite CBaroda vs Himachal Pradesh12:00 PMVadodara
January 12, TuesdayElite BAssam vs Tamil Nadu*  7:00 PMKolkata
January 13, WednesdayElite DSaurashtra vs Vidarbha*12:00 PMIndore
January 13, WednesdayElite DGoa vs Services12:00 PMIndore
January 13, WednesdayElite EAndhra Pradesh vs Delhi*12:00 PMMumbai
January 13, WednesdayElite EHaryana vs Puducherry12:00 PMMumbai
January 13, WednesdayPlateMeghalaya vs Mizoram12:00 PMChennai
January 13, WednesdayPlateChandigarh vs Manipur12:00 PMChennai
January 13, WednesdayPlateBihar vs Sikkim12:00 PMChennai
January 13, WednesdayPlateArunachal Pradesh vs Nagaland12:00 PMChennai
January 13, WednesdayElite DMadhya Pradesh vs Rajasthan*  7:00 PMIndore
January 13, WednesdayElite EMumbai vs Kerala*  7:00 PMMumbai
January 14, ThursdayElite APunjab vs Railways12:00 PMAlur
January 14, ThursdayElite AJ&K vs Uttar Pradesh12:00 PMAlur
January 14, ThursdayElite AKarnataka vs Tripura12:00 PMAlur
January 14, ThursdayElite BAssam vs Jharkhand12:00 PMKolkata
January 14, ThursdayElite BOdisha vs Tamil Nadu*12:00 PMKolkata
January 14, ThursdayElite CBaroda vs Chhatisgarh12:00 PMVadodara
January 14, ThursdayElite CGujarat vs Himachal Pradesh12:00 PMVadodara
January 14, ThursdayElite CMaharashtra vs Uttarakhand12:00 PMVadodara
January 14, ThursdayElite BBengal vs Hyderabad*  7:00 PMKolkata
January 15, FridayElite DMadhya Pradesh vs Vidarbha*12:00 PMIndore
January 15, FridayElite DRajasthan vs Services12:00 PMIndore
January 15, FridayElite EDelhi vs Kerala12:00 PMMumbai
January 15, FridayElite EMumbai vs Haryana12:00 PMMumbai
January 15, FridayPlateBihar vs Meghalaya12:00 PMChennai
January 15, FridayPlateChandigarh vs Mizoram12:00 PMChennai
January 15, FridayPlateNagaland vs Sikkim12:00 PMChennai
January 15, FridayPlateArunachal Pradesh vs Manipur12:00 PMChennai
January 15, FridayElite DGoa vs Saurashtra*  7:00 PMIndore
January 15, FridayElite EAndhra Pradesh vs Puducherry*  7:00 PMMumbai
January 16, SaturdayElite ATripura vs Uttar Pradesh12:00 PMAlur
January 16, SaturdayElite AKarnataka vs Railways12:00 PMAlur
January 16, SaturdayElite AJ&K vs Punjab12:00 PMAlur
January 16, SaturdayElite BHyderabad vs Tamil Nadu12:00 PMKolkata
January 16, SaturdayElite BBengal vs Assam*12:00 PMKolkata
January 16, SaturdayElite CHimachal Pradesh v Uttarakhand12:00 PMVadodara
January 16, SaturdayElite CBaroda vs Maharashtra12:00 PMVadodara
January 16, SaturdayElite CChhatisgarh vs Gujarat12:00 PMVadodara
January 16, SaturdayElite BJharkhand vs Odisha*  7:00 PMKolkata
January 17, SundayElite DGoa vs Rajasthan*12:00 PMIndore
January 17, SundayElite DMadhya Pradesh vs Saurashtra12:00 PMIndore
January 17, SundayElite EMumbai vs Puducherry*12:00 PMMumbai
January 17, SundayElite EAndhra Pradesh vs Kerala12:00 PMMumbai
January 17, SundayPlateBihar vs Manipur12:00 PMChennai
January 17, SundayPlateArunchal Pradesh vs Meghalaya12:00 PMChennai
January 17, SundayPlateChandigarh vs Sikkim12:00 PMChennai
January 17, SundayPlateMizoram vs Nagaland12:00 PMChennai
January 17, SundayElite DServices vs Vidarbha*  7:00 PMIndore
January 17, SundayElite EDelhi vs Haryana*  7:00 PMMumbai
January 18, MondayElite AJ&K vs Railways12:00 PMAlur
January 18, MondayElite APunjab vs Tripura12:00 PMAlur
January 18, MondayElite AKarnataka vs Uttar Pradesh12:00 PMAlur
January 18, MondayElite BAssam vs Odisha12:00 PMKolkata
January 18, MondayElite BHyderabad vs Jharkhand*12:00 PMKolkata
January 18, MondayElite CBaroda vs Gujarat12:00 PMVadodara
January 18, MondayElite CChhatisgarh vs Uttarkhand12:00 PMVadodara
January 18, MondayElite CHimachal Pradesh v Maharashtra12:00 PMVadodara
January 18, MondayElite BBengal vs Tamil Nadu* 7:00 PMKolkata
January 19, TuesdayElite DMadhya Pradesh vs Services*12:00 PMIndore
January 19, TuesdayElite DGoa vs Vidarbha12:00 PMIndore
January 19, TuesdayElite EKerala vs Haryana*12:00 PMMumbai
January 19, TuesdayElite EDelhi vs Puducherry12:00 PMMumbai
January 19, TuesdayPlateArunachal Pradesh v Chandigarh12:00 PMChennai
January 19, TuesdayPlateMeghalaya vs Sikkim12:00 PMChennai
January 19, TuesdayPlateBihar vs Mizoram12:00 PMChennai
January 19, TuesdayPlateManipur vs Nagaland12:00 PMChennai
January 19, TuesdayElite DRajasthan vs Saurashtra * 7:00 PMIndore
January 19, TuesdayElite EMumbai vs Andhra Pradesh 7:00 PMMumbai
January 26, Tuesday 1st Quarter-final 12:00 PMAhmedabad
January 26, Tuesday 2nd Quarter-final  7:00 PMAhmedabad
January 27, Wednesday 3rd Quarter-final 12:00 PMAhmedabad
January 27, Wednesday 4th Quarter-final  7:00 PMAhmedabad
January 29, Friday 1st Semi-final 12:00 PMAhmedabad
January 29, Friday 2nd Semi-final  7:00 PMAhmedabad
January 31, Sunday Final  7:00 PMAhmedabad

Groups

Elite A – J&K, Karnataka, Punjab, Uttar Pradesh, Railways, Tripura.

Elite B – Odisha, Bengal, Jharkhand, Tamil Nadu, Assam, Hyderabad.

Elite  C – Maharashtra, Chhattisgarh, Himachal Pradesh, Baroda, Uttarakhand.

Elite D – Services, Saurashtra, Vidarbha, Rajasthan, Madhya Pradesh, Goa.

Elite E – Haryana, Andhra Pradesh, Delhi, Mumbai, Kerala, Puducherry.

Plate – Chandigarh, Meghalaya, Bihar, Nagaland, Manipur, Mizoram, Sikkim, Arunachal Pradesh.

Syed Mushtaq Ali Trophy 2022 Teams and Squads

Saurashtra Squad: Jaydev Unadkat (Captain), Chirag Jani, Dharmendrasinh Jadeja, Avi Barot, Harvik Desai, Arpit Vasavada, Samarth Vyas, Vishwarajsinh Jadeja, Chetan Sakariya, Prerak Mankad, Divyarajsinh Chauhan, Vandit Jivrajani, Parth Bhut, Agnivesh Ayachi, Kunal Karamchandani, Yuvraj Chudasama, Himalay Barad, Kushang Patel, Parth Chauhan, and Devang Karamta

Bengal Squad: Anustup Majumdar (captain), Shreevats Goswami (vice-captain), Abhimanyu Easwaran, Manoj Tiwary, Sudi Chatterjee, Ishan Porel, Ritwik Roy Chowdhury, Vivek Singh, Shahbaz Ahmed, Arnab Nandi, Mukesh Kumar, Akash Deep, Abhishek Das, Mohammed Kaif, Aritra Chatterjee, Suvankar Bal, Writtick Chatterjee, Prayas Ray Barman, Kaif Ahmed, Ravi Kant Singh.

UP Squad: Priyam Garg (captain), Karn Sharma (vice-captain), Suresh Raina, Rinku Singh, Madhav Kaushik, Samarth Singh, Shubham Choubey, Dhruv Jurel (wicketkeeper), Aryan Juyal (wicketkeeper), Bhuvneshwar Kumar, Ankit Rajpoot, Mohsin Khan, Shivam Mavi, Shiva Singh, Shanu Saini.

Delhi Squad: Shikhar Dhawan (c), Ishant Sharma, Nitish Rana, Himmat Singh, Kshitiz Sharma, Jonty Sidhu, Hiten Dalal, Lalit Yadav, Shivank Vashisth, Manjot Kalra, Siddhant Sharma, Anuj Rawat (wk), Pradeep Sangwan, Simranjeet Singh, Pawan Negi, Ayush Badoni, Vaibhav Kandpal, Lakshay Thareja (wk), Pawan Suyal, Karan Dagar.

Tamil Nadu Squad: Dinesh Karthik (captain), Vijay Shankar (vice-captain), B Aparajith, B Indrajith, M Shahrukh Khan, C Hari Nishaanth, K B Arun Karthik, Pradosh Ranjan Paul, N Jagadeesan, Aswin Crist, M Mohammed, G Periyasamy, Sandeep Warrier, J Kousik, R Sonu Yadav, M Ashwin, R Sai Kishore, M Siddharth, L Suryapprakash, R S Jaganath Sinivas.

Maharashtra Squad: Rahul Tripathi (captain), Ruturaj Gaikwad, Naushad Shaikh, Kedar Jadhav, Ranjeet Nikam, Azim Kazi, Nikhil Naik (wicketkeeper), Vishant More (wicketkeeper), Satyajeet Bachhav, Taranjeet Singh Dhillon, Shamshuzma Kazi, Pradeep Dadhe, Mukesh Choudhary, Manoj Ingle, Divyang Hingankar, Rajvardhan Hangargekar, Jagdish Zope, Swapnil Gugale, Dhanraj Pardeshi, Sunny Pandit.

Kerala Squad: Sanju Samson (C), Sachin Baby (VC), Jalaj Saxena, Robin Uthappa, Vishnu Vinod, Salman Nizar, Basil Thampi, S Sreesanth, Nidheesh MD, Asif KM, Akshay Chandran, Midhun PK, Abhishek Mohan SL, Vinoop S Manoharan, Mohammed Azharuddeen M, Rohan S Kunnummal, Midhun S, Vatsal Govind Sharma, Rojith KG, Sreeroop M P.

Mumbai Squad: Suryakumar Yadav (Captain), Aditya Tare (Vice-Captain), Yashasvi Jaiswal, Aakarshit Gomel, Sarfaraz Khan, Siddhesh Lad, Shivam Dube, Shubham Ranjane, Sujit Nayak, Sairaj Patil, Tushar Deshpande, Dhawal Kulkarni, Minad Manjrekar, Prathamesh Dake, Atharva Ankolekar, Shashank Attarde, Shams Mulani, Hardik Tamore, Akash Parkar and Sufiyan Shaikh

The Star Sports Network to broadcast the Syed Mushtaq Ali Trophy 2022 live matches in India and live streaming on Hotstar.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept